Onsdagen den 5 mars besökte kungaparet och presidentparet arkitekturskolan Arkki för barn och unga i Esbo. Foto: Matti Porre/Republikens presidents kansli

Danska kungaparet på statsbesök i Finland 


Kung Frederik X och drottning Mary av Danmark avlade statsbesök i Finland 4–5 mars 2025. Värd för besöket var republikens president Alexander Stubb tillsammans med sin maka Suzanne Innes-Stubb.

Besöket var inriktat på att stärka och vidareutveckla samarbetet mellan Finland och Danmark, både bilateralt och som medlemmar i Nato. Teman för besöket är bland annat frågor som gäller försvar och kristålighet och den gröna omställningen.

Presidentparet tog emot det danska kungaparet vid en officiell välkomstceremoni tisdagen den 4 februari på förgården till Presidentens slott. 

Efter ceremonin förde ländernas delegationer officiella diskussioner. Vid mötet på Presidentens slott diskuterades de bilaterala relationerna mellan Finland och Danmark, det nordiska samarbetet, säkerhetsläget i Östersjöområdet och stödet till Ukraina.

Efter diskussionerna undertecknades ett samförståndsavtal mellan försvarsministerierna i Finland och Danmark om bilateralt försvarssamarbete. Vid samma tillfälle undertecknades också en avsiktsförklaring mellan Finland och Danmark om utökat samarbete inom civil beredskap och resiliens. 

Under tisdagen deltog kungaparet i en lunch i Helsingfors stadshus på inbjudan av Helsingfors borgmästare Juhana Vartiainen. Programmet fortsatte i riksdagen med ett möte med riksdagens talman Jussi Halla-aho efterföljt av ett möte med statsminister Petteri Orpo och hans maka Niina Kanniainen-Orpo i statsministerns residens Villa Bjälbo. 

På eftermiddagen besökte kungaparet och presidentparet Havshagens bergskyddsrum i Hagnäs, varefter kungen och drottningen fortsatte till Sandudds begravningsplats för kransnedläggning vid Hjältekorset.

Utöver det gemensamma programmet besökte drottning Mary i sällskap av fru Suzanne Innes-Stubb Nya barnsjukhuset i Mejlans.

Dagen avslutades med en galamiddag på Presidentens slott under värdskap av presidentparet. Vid middagen uppträdde Gardets musikkår, Gardets kvintett, a cappella-gruppen Club for Five samt en pianist från Flottans musikkår.

Kultur, teknik och försvar

På onsdag morgon den 5 mars besökte kungaparet tillsammans med presidentparet Esbo moderna konstmuseum EMMA samt arkitekturskolan Arkki för barn och unga.

Programmet fortsatte på Aalto-universitetet med en presentation av forskning och företagsverksamhet inom kvant- och rymdteknik och en demonstration av en bassäng för att testa fartyg och andra maritima konstruktioner i förhållanden med is och vågor.

På eftermiddagen följde ett seminarium om finansiering av den gröna omställningen. I seminariet deltog finländska och danska investerare och företag som är verksamma i värdekedjan för den gröna omställningen. I seminariet som hölls på Fiskarskoncernens huvudkontor i Esbo ingick lunch.

Senare på eftermiddagen blev det ett besök på Kustbrigadens huvudbas i Obbnäs garnison i Kyrkslätt och en presentation av sjölägescentralen, dykarutbildningen och garnisonens bepansrade fordon för manskapstransport.

Statsbesöket avslutades på onsdag kväll med att kungen och drottningen av Danmark gav en svarsmottagning i Finlandiahuset i Helsingfors.

På statsbesöket till Finland åtföljdes kungaparet av vice statsminister och försvarsminister Troels Lund Poulsen, utrikesminister Lars Løkke Rasmussen, miljö- och jämställdhetsminister Magnus Heunicke samt samhällssäkerhets- och beredskapsminister Torsten Schack Pedersen.

Under statsbesöket företräddes den finska regeringen av försvarsminister Antti Häkkänen, miljö- och klimatminister Sari Multala och inrikesminister Mari Rantanen.

Republikens tidigare president Sauli Niinistö och hans maka Jenni Haukio var på statsbesök i Danmark i april 2013.

Nyheten har uppdaterats den 6 mars 2025.


Fler nyheter

Fler nyheter