Storbritanniens premiärminister Keir Starmer hälsar president Alexander Stubb välkommen till 10 Downing Street i London. Foto: Alice Hodgson / No 10 Downing Street

President Stubb i London: ”Storbritannien har tagit en aktiv roll i det europeiska samarbetet”


Republikens president Alexander Stubb gjorde ett arbetsbesök i London den 31 mars 2025.

Under besöket träffade presidenten Storbritanniens premiärminister Keir Starmer. Diskussionerna var inriktade på att intensifiera de bilaterala relationerna mellan Finland och Storbritannien samt på att diskutera det säkerhetspolitiska läget i Europa och stärka stödet till Ukraina.

”Storbritannien kommer alltid att ha en speciell plats i mitt hjärta. Jag är glad över att premiärminister Starmer har tagit en ledande roll i att stödja Ukraina och i insatserna för att få ett slut på Rysslands anfallskrig”, sade president Stubb efter mötet.

Enligt presidenten välkomnar Finland Storbritanniens allt djupare engagemang i Europa.

Tidigare på dagen höll president Stubb ett tal vid London School of Economics and Political Science om omvälvningen i världspolitiken. Under den efterföljande frågestunden svarade presidenten på frågor som studenter ställde om aktuella utrikes- och säkerhetspolitiska frågor.

President Alexander Stubb träffade Storbritanniens premiärminister Keir Starmer i London den 31 mars 2025. Foto: Simon Dawson / No 10 Downing Street

Fler nyheter

Fler nyheter